Bydgoskie „Płomienie” podczas Jarmarku Wielkanocnego w Bydgoszczy

Bydgoskie „Płomienie” podczas Jarmarku Wielkanocnego na Starym Rynku w Bydgoszczy 2018

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” w środowisku artystycznym jest jedną z najaktywniejszych grup amatorskich, która jako jedna z niewielu kultywuje piękno kultury ludowej i narodowej. Zespół w 2013 roku obchodził jubileusz 55-lecia. W skład zespołu wchodzi kapela, chór i tancerze, łącznie ponad 120 osób – dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe.

W ostatnich latach Zespół reprezentował miasto i region na festiwalach krajowych i zagranicznych m.in. w Turcji, Gruzji, we Włoszech, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Danii, Serbii, Rumunii, Macedonii, a także imprezach promocyjnych i wydarzeniach sportowych jak np. w 2004 r. na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach. W roku 2010 zespół koncertował w Chinach w mieście zaprzyjaźnionym Bydgoszczy – Ningbo, a także na Światowej Wystawie „EXPO 2010” w Szanghaju, w 2011 r. brał udział w uroczystościach związanych z przejęciem prezydencji przez Polskę, współpracował również z Orkiestrą Wojskową Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych podczas Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Gdyni. W ubiegłym roku, na specjalne zaproszenie Polonii, uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Bridgeport, Connecticut, USA. Rok 2013 był rokiem jubileuszowym – w grudniu odbyły się dwa galowe koncerty w Operze Nova w Bydgoszczy. „Ziemia Bydgoska” aktywnie udziela się również w lokalnych uroczystościach zapewniając oprawę artystyczną wielu wydarzeń, jarmarków, kiermaszy oraz jest organizatorem okazjonalnych koncertów dla mieszkańców Bydgoszczy i okolic.

Zespół jest Organizacją Pożytku Publicznego, które liczy obecnie ok. 150 osób. Jego trzon stanowi 40 osobowa grupa tancerzy, śpiewaków i muzyków. Druga część Zespołu to dzieci, które dopiero poznają bogactwo folkloru podczas zajęć, które pod okiem kierownika artystycznego Zespołu – Elżbiety Kornaszewskiej oraz akompaniatorki – Małgorzaty Tomaszewskiej odbywają się w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *